Založ si blog

Tzv. prepadnutý hlas je mýtus!

Áno, existuje prepadnutý hlas ako technicky zničený hlas alebo hlas neúčasti.
Ale inak „prepadnutý hlas“ nie je nič iné len mýtus a za ním nie je nič iné len vystrašený a zúfalý výkrik: „Voľte nás, menšie zlo!“
„Voľba menšieho zla“ je voľba nesvojprávnych občanov.
Ak by volič vždy volil len tú stranu a kandidátov, ktorí sú najbližšie jeho predstave, nehľadiac na odhady percentuálneho zisku, dostali by sme oveľa pravdivejší obraz o vôli občanov.
Politická scéna by sa pre každé blížiace sa voľby spestrila, dostala by jemnejšie kontúry, odtiene, chute a vône.
Tomu by som s radosťou a hrdosťou hovoril slovenská politická gastronómia!

Ale toto sústavné skresľovanie, skrývanie a potláčanie vôle občanov,
ktoré paradoxne páchajú voliči na sebe dobrovoľne použijúc akože zodpovedný rozum (narozdiel od každodenného rozumu) a akože zvýšený cit pre zodpovednosť (narozdiel od údajne politicky nekorektných vášní),
zapríčiňuje to, že vlastne nevieme, čo naozaj chceme v politike.

„Voľba menšieho zla“ funguje ako konvertor, do ktorého nevieme čo presne vlezie pri voľbách, ale vidíme veľmi presne, čo z neho vylezie. „Toto že sme my???“, alebo: „Ktorý magor mohol zase takto voliť???“
Počúvam to po voľbách až veľmi často.

A tak máme strany

  • ľavicové (teda ľavoľavé a pravoľavé),
  • pravicové (teda pravopravé a ľavopravé),
  • širokorozchodné (teda širokého stredu viac-menej naľavo alebo viac-menej napravo),
  • a strany také široké ako jeden veľký lievik, do ktorého možno naliať všetky politické orientácie, ktoré ešte zvládne vylogať slovenský volič v každých veľkých voľbách a pritom nezdochnúť tesne pred urnou na otravu z politiky.

Každopádne o týchto stranách platí, že všetky majú svoj tajný, prepáčte, interný

  • cenník služieb (teda za ich principiálnosť, keď sa cítia na niečo veľké, privatizačné alebo tendrové),
  • cenník zliav (teda za úprimnú snahu pridať sa, keď nikto nie je na nich zvedavý, ale predsa by sa zišla širšia podpora, prepáčte, rozumný konsenzus, lebo veď vždy ide o záchranu Slovenska pre budúce pokolenia bližšie neurčitej budúcnosti),
  • a samozrejme cenník expresných príplatkov (keď nieto ani trochu kam uhnúť, ale okolnosti vyžadujú veľkolepý obrat o 180°).

Vskutku, aký dobrý nápad!

Taktiež každý kandidát by mal pred voľbami zverejniť osobný cenník, nazvyme ho základný. Potom by sa v parlamente konečne transparentne hlasovalo a licitovalo.
Konečne by tu bol ten “ich” kapitalizmus, ktorý by médiá nemuseli cudne zakrývať prívlastkom “trhový”.

Konečne by tu bol na plnú hubu ten “ich” trh, burza, dražba, dostihy. Áno, každý by si mohol skontrolovať, či práve ten jeho kôň nebežal za dampingovú cenu ako nejaký neskúsený chmuľo, buľo, truľo, pako, dement, idiot, kretén, amatér, neprofesionál, diletant, rojko, idealista, naivka (úmyselne som nepoužil označenie „obyčajný človek“ a iné vulgárnosti).

Volič by mal urobiť iba to, že si zvolí svojho zástupcu a ten potom nech sa „kombinuje“ do paktov, koalícií a klík. Ak sa jeho zástupca nedostane ďalej, škoda. Nle nie každý pretekár dobehne ako prvý a ešte k tomu v rekordnom čase.
Voliť „menšie zlo“ bežiace v susednej dráhe je riadna schizofrénia od začiatku volebného kalkulu.

Neviem, prečo by sme mali takto zachraňovať kandidátov, ktorí nič neponúkajú, iba ideologickú klasifikáciu a veľké, veľmi veľké frázy a veľké, veľmi veľké prázdne gestá na chvíľkové zaujatie. Alebo ani to nie.

(Tento PR článok si objednalo duo “Variété Lipšic & Matovič, spol. s r. o.”)

Všetku moc sovietom! Všetku moc ľudovej platforme!

27.03.2014

"Všetku moc ľudovému komisárovi Kiskovi! Ani jeden hlas socialistickej buržoázii!" (Takto treba do nich, súdruhovia! Takto sa robí predvolebná agitácia. Pozrite sa, ako sa do nej zapojili súdruhovia viac »

Súčasná geopolitická kríza je pomenovaná: tango nohavičky o 2 čísla menšie

13.03.2014

Prečo niekto môže nosiť tango nohavičky o 10 čísiel väčšie (vieme, že je to veľmi sexy), a prečo niekto iný musí nosiť hlboko zarezané o 2 čísla menšie? Poprípade ešte menšie? Týmto viac »

Ficova prezidentská amnestia

10.03.2014

Popri všetkých diskutovaných rizikách, ktoré môžu nastať po zvolení R. Fica za prezidenta, je tu ešte jedno riziko, najväčšie. Ostatných sa neobávam, veď je to štandardný politik... Naše viac »

James Toback

Režiséra a scenáristu Tobacka obvinilo z obťažovania 38 žien

22.10.2017 18:58

Prípad sa v mnohých ohľadoch podobá na dávnejšie medializovanú kauzu Harveyho Weinsteina. Aj Toback všetky obvinenia popiera a dokonca tvrdí, že je "biologicky nemožné", aby to bola pravda.

AfD, Alternatíva pre Nemecko

Demonštranti protestujú proti AfD, podľa AfD útočia na demokraciu

22.10.2017 18:21

Nový nemecký parlament sa zíde prvýkrát už v utorok. Medzi jeho 709 poslancami bude aj 92 zástupcov krajne pravicovej AfD.

dážď, dáždnik, búrka, žena, jeseň, počasie

Stredné Slovensko zasiahnu silné dažde

22.10.2017 17:00

Stred Slovenska čaká nasledujúcich 24 hodín silný dážď, a to najmä na juhu územia.

Martina Lubyová

Lubyová zaradila spiatočku

22.10.2017 16:20

Viac ako rok pripravovanú reformu zmietla ministerka školstva Martina Lubyová (nom. SNS) šmahom ruky. "Vlajková loď, ktorou mal byť práve tento dokument, je zrazu potápaná samotnou ministerkou," zhodnotila politická analytička Viera Žúborová.

phrubec

O spoločnosti a krkolomnom pobyte v nej vďaka našej biológii, politike, náboženstvu a dejinám, ktoré nám niekedy pomáhajú a niekedy presne naopak. Ale kedy ako?

Štatistiky blogu

Počet článkov: 24
Celková čítanosť: 49841x
Priemerná čítanosť článkov: 2077x

Autor blogu

Kategórie